Formula 1 Türkiye – Neden Formula 1 Türkiye’de Yapılmıyor?

Formula 1 Türkiye

Birçok spor müsabakalarına ev sahipliği yapan Türkiye, dünyanın en büyük motor yarış organizasyonu olan Formula 1 sporuna da ev sahipliği yapmıştır. Türkiye Grand Prix pisti ile Formul1 Türkiye olarak 2005 tarihi ile 2011 yılları arasında İstanbul’da ev sahipliği yapmıştır. İstanbul Park’ta yer alan bu pisti Alman mühendis olan Hermann Tilke tasarlamıştır. Pistin uzunluğu 5 kilometre 338 metredir. Yarışlarda yapılan tur sayısı 58 olurken, yarış uzunluğu da 309 kilometre 72 metredir. 2005 ile 2011 yılları arasında İstanbul Park’ta bulunan Formula 1 Türkiye pistinde en çok yarış kazanan takım Ferrari olurken, pilotu Felipe Massa olarak en çok kazanan sürücü unvanına sahiptir.

Formula 1 Türkiye

Formula 1 Türkiye

Formula 1 Türkiye Kazananları

Formula 1 yarış sporları dünyanın en çok severek takip ettiği spor müsabakalarından bir tanesidir. Yarış tutkunlarının vazgeçilmezi Formula 1 bir o kadar tehlikeli olduğu gibi heyecan ve tutkuyu da beraberinde getirmektedir. Türkiye’de 2005 ve 2011 yıllarında yarışan dünyanın en büyük pilotları ve takımları, İstanbul Park’ta mücadele vermiştir. Bu yıllar arasında kazanan pilotlar şu şekildedir.

  • 2005 tarihinde McLaren takımı pilotu Finlandiya asıllı Kimi Räikkönen birinci. Ayrıca 2007 tarihinde Lewis Hamilton’u son yarışta geçerek dünya şampiyonu olmuştur.
  • 2006 tarihinde Ferrari takımı pilotu Brezilya asıllı Felipe Massa birinci olmuştur.
  • 2007 tarihinde Ferrari takımı pilotu Brezilya asıllı Felipe Massa birinci olmuştur.
  • 2008 tarihinde tekrar Ferrari takımı pilotu Brezilya asıllı Felipe Massa birinci olmuştur.
  • 2009 tarihinde Brawn GP takımı pilotu İngiliz asıllı Jenson Button birinci olmuştur.
  • 2010 tarihinde McLaren takımı pilotu İngiliz asıllı Lewis Hamilton birinci olmuştur.
  • 2011 tarihinde Red Bull Racing takımı pilotu Alman asıllı Sebastian Vettel birinci olmuştur.

Kıyasıya mücadele eden pilotlar bu yıllarda İstanbul’da tarihe geçerek birinci olurken, en uzun birinci ve şampiyon olan takım Ferrari takımı olurken, en uzun birinci ve şampiyonluk alan pilot ise Felipe Massa olmuştur. Türkiye’de 2011 yılından bu yana Formula 1 yarışları yapılmazken bunun yönetimin etkisi olduğu gibi Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun da sorumluluğu bulunuyor. Bu nedenle Türkiye yıllardır Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmamaktadır.

Neden Formula 1 Türkiye’de Yapılmıyor?

Türkiye Otomobil Sporları Federasyon Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, 2005 tarihinde ilk kez Türkiye’ye Formula 1’i getirirken, ilk yıl 110.000 civarında izleyici tarafından büyük ilgi görmüştü. İstanbul Park’a akın eden bu topluluk rekor olurken, 7 yıl üst üste Formula 1 Türkiye Grand Prix’de yer almış ve sonunda sessiz bir şekilde bitirmişti. Formula 1’in patronu olan Bernie Ecclestone bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Türkiye ile anlaşmamız bitti, yenilemediler” şeklindeydi. Türkiye’yi ve İstanbul’u sevdiğini belirten Bernie, pilotların da İstanbul Park’a hayran olduğunu söyleyerek tekrar Türkiye’ye Formula 1’i getirmeyi düşündüğünü de dile getirmiştir. Ve Yıl 2020’de canlı bahis siteleri destekleri ile Formula 1 Türkiye’ye geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir